Intel Core m3-6Y30 - wydajność oraz specyfikacja

| 0 Komentarzy
Testujemy możliwości procesora m3-6Y30. W jakich urządzeniach jest obecnie montowany?

Mobilne układy Intela szóstej generacji znaleźć można dziś w wielu przenośnych sprzętach z niskiej i średniej półki cenowej. Kierowane są one do użytkowników domowych i biznesowych. Oczywiście wiele zależy również od tego, jaką moc obliczeniową są w stanie zagwarantować. W przypadku m3-6Y30 do czynienia mamy raczej z procesorem do zadań podstawowych.

Polecane procesory

Intel Core m3-6Y30 – specyfikacja

Typ gniazda
FCBGA1515
Liczba rdzeni
2
Ilość wątków
4
Bazowa częstotliwość taktowania
900 MHz
Częstotliwość taktowania w trybie turbo
2200 MHz
Zintegrowany układ graficzny
Intel HD Graphics 515
Odblokowany mnożnik
Nie
Pamięć podręczna L3
4 MB
Architektura
64 bit
Proces technologiczny
14 nm
TDP
4,5 W
Zastosowane technologie
Enhanced Intel SpeedStep, Execute Disable Bit, Intel Insider, Secure Key, Thermal Monitor, Turbo Boost 2.0, Visualization for Directed, Visualization Technology, vPro, OS Guard

Intel Core m3-6Y30 – zastosowanie

Choć specyfikacja techniczna na pierwszy rzut oka nie robi wrażenia, należy podkreślić, że omawiany procesor nie został przygotowany do obsługi szczególnie wymagających programów. Nie jest to układ, z którego zadowoleni będą specjaliści czy też osoby pracujące na szczególnie wymagających narzędziach projektowych.

Jest to procesor mobilny, który z jednej strony ma zapewnić bardzo niski pobór energii, a z drugiej co najmniej przyzwoitą moc obliczeniową, wystarczającą do uruchomienia programów podstawowych. Jakiego typu? Przede wszystkim biznesowego. Laptopy 2w1 wyposażone w m3-6Y30 pozwolą w wygodnych warunkach stworzyć dokument tekstowy, zeszyt, wykresy, prezentację, a także skorzystać ze skrzynki elektronicznej i prosty narzędzi biznesowych. Wszystko to bez nadmiernego obciążania układu chłodzenia (wiele urządzeń mobilnych korzystających z tego układu jest wyposażana w chłodzenie pasywne).

Skorzystać z jego możliwości możemy nie tylko podczas pracy. Okaże się dobrym wyborem wówczas, gdy szukamy urządzenia, które skutecznie umili nam czas w podróży. Intel Core m3-6Y30 bez problemu obsłuży odtwarzacze multimedialne, proste gry komputerowe i aplikacje sieciowe. Laptopy, w których znajduje się procesor, przeważnie wyróżniają się kompaktowymi wymiarami i bardzo niskim poborem energii, dzięki czemu są w stanie pracować przez wiele godzin na jednym ładowaniu.

Uwagę warto zwrócić na zintegrowaną kartę graficzną. Jednostka Intel HD Graphics 515 jest już mocno przestarzała – jej premiera miała miejsce we wrześniu 2015 roku, dlatego też nie poradzi sobie ze szczególnie wymagającymi programami i grami. Taktowanie rdzenia na poziomie od 300 MHz do 850 MHz pozwoli na uruchomienie klasyków i gier pokroju Diablo III, CS: GO oraz The Sims 4.

Intel Core m3-6Y30 – wydajność

Benchmarki m3-6Y30 wskazuje, że mamy do czynienia z procesorem o dość niskiej mocy, która jednak powinna okazać się wystarczająca podczas obsługi podstawowych programów. Pod uwagę warto wziąć przede wszystkim dane pochodzące z programu Cinebench R15.

Omawiany układ uzyskał w nim średnią na poziomie 86 punktów w trybie jednowątkowym. Jeżeli natomiast chodzi o tryb wielowątkowy, ostateczny rezultat zatrzymał się na 205 punktach.

Intel Core m3-6Y30 – porównanie z innymi modelami

Na koniec pozostało nam już tylko zestawić układ z kilkoma innymi modelami, by sprawdzić, czy rzeczywiście jest on wart zainteresowania czy może korzystniej będzie go sobie odpuścić na rzecz czegoś nowszego i lepszego.

Porównanie procesorów m3-6Y30 vs m3-7Y30, i3-7300U, m3-7Y32, i5-8250U

Intel Core m3-6Y30 – w jakich komputerach?

Ze względu na to, że mamy do czynienia z procesorem wiekowym, znajdziemy go przede wszystkim w tańszych konfiguracjach laptopów konwertowalnych i biznesowych, wyróżniających się kompaktowymi wymiarami i niewielkim poborem energii.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:14
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.